Jak pečovat o svíčku

Naše doporučení, jak o Yellow Candles svíčku pečovat.

 

První zapálení

Při prvním zapálení svíčky podržte zdroj ohně (sirku/zapalovač) u "kořene" knotu. Tímto docílíte, že knot dostatečně absorbuje vosk ze svíčky, která pak bude hořet jasným a velkým plamenem.

 

Zastřihávat konečky jako u kadeřníka

Doporučujeme při znovuzapálení svíčky začít drobným zastřihnutím knotu. Pokud knot v průběhu hoření nebudete zastřihávat, může se stát, že získá hřibovitý tvar, který příliš utlumí plamen nebo může způsobovat přílišné kouření knotu.

Na zastřižení knotu svíčky můžete použít nůžky, kleštičky na nehty nebo zastřihovač knotů. Díky zastřižení knotu budete mít plamen svíčky lépe pod kontrolou. Upravený knot vám zajistí čistší a jasnější hoření.

 

Svíčku nechte svobodně hořet (ale po očku sledujte)

Svíčka může hořet nepřetržitě v kuse, doporučujeme ale v průběhu hoření kontrolovat knot. Může se stát, že se na knotu nahromadí uhlík a knot pak může začít „houbičkovatět“. Jinými slovy se na konci knotu vytvoří bambule, kterou je potřeba po vychladnutí zastřihnout. Takto nahromaděný knot může být nestabilní a způsobovat, že se plamen příliš zvětší a ze svíčky se začne příliš kouřit.

 

Tvar a hoření

Každá svíčka má svůj individuální knot, který je nadimenzován na průměr svíčky a zároveň hustotu vosku. Každá svíčka se může lišit, protože vosk, ze kterého je vyrobená, pochází z jiné oblasti, obsahuje například více propolisu, je ze staršího úlu nebo mladšího atd.. To vše ovlivňuje kvalitu hoření. Každou šarži vosku testujeme, abychom docílili co nejlepší kvalitu hoření.

Kompletní vyhoření svíčky velmi ovlivňuje její tvar. Svíčka s rovnoměrným průměrem (například tvar válce) shoří ze 100%. Může se stát, že drobné množství vosku přeteče, pokud například knot není pravidelně zastřihován.

U svíčky s nepravidelným tvarem nelze docílit 100% vyhoření. V tomto případě je knot vybrán na největší průměr dané svíčky. U takovýchto svíček je třeba počítat s drobnými ztrátami vosku v průběhu hoření.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz